Tazminat Hesaplaması Nedir Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Kıdem Tazminat hesaplaması nedir nasıl yapılır? konusuna değineceğiz. Tazminat bir işçinin belirli sebeplerden dolayı işten ayrılmasından sonraki aşamada aldığı ödemedir. Tazminat ödemeleri belirli şartlar kapsamında kişiye verilen haktır. Burada önemli olan Tazminat hesaplaması ise kişinin alacağı miktardır. Öncelikle işçinin ne kadar süre çalıştığına bakmamız gerek. Bunun ardından 1 aylık brüt ücret ile çarpma işlemi yapılması işlemi yapılacak. Artan bir ay sayısı mevcut olması durumda on ikiye bölünür. Bunun ardından tekrardan 1 aylık brüt ücret ile çarpma işlemi gerçekleştirilir. Ortaya çıkan sonuç 365’e bölünmelidir. Bunun ardından son ücret ile 1 aylık brüt ücretinin çarpma işlemi gerçekleştirilir. Böylece damga vergisi kesintisi çıkarılıp ve ortaya çıkan miktar ise kıdem tazminatı miktarı olacak.

İşçinin Kıdem Tazminatı Hesaplaması

İşçi kıdem tazminatı sayesinde kendini koruma altına alır. Belirli şartlara uyum sağlayan kişiler kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Kıdem tazminatını belirlemek için işçinin ne kadar süre çalıştığı son derece önemlidir. İşte ne kadar çalıştığına bakılacak. Toplam yıl brüt ücret ile çarpma işlemi gerçekleştirilir. Bunun ardından kalan süre ile günlük brüt ücret çarpılmaktadır. Daha sonra ise damga vergisi kesintisi gerçekleştirilir ve ortaya çıkan sonuç kıdem tazminatıdır.

"<yoastmark

İşçinin Kıdem Tazminatı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kıdem tazminatı bir işçi için çok önemlidir. Kıdem tazminatı hesaplaması ise öncelikle kişinin çalıştığı gün sayısı ile ilgilidir. İşçinin çalıştığı gün sayısını mutlaka bilmesi gerekmektedir. İşe gittiği gün sayısı ile 1 aylık brüt ücret çarpılmalıdır. Daha sonra ise ortaya çıkan sonuç 365 e bölünmelidir. Son ücret bunun ardından ise brüt ücret ile çarpılmalıdır.  İşlem sonucunda damga vergisi çıkacak. Böylece kıdem tazminatı belli olur. Kıdem tazminatı hesaplaması ile kısa zaman içerisinde tazminat ortaya çıkar. Ancak belirli şartlara uyan kişiler kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Aksi halde kıdem tazminatı alamazlar. Öncelikle bir kişinin bir işyerinde mutlaka 365 gün çalışması gerekir. bu sürenin dışında olan kişiler ise kıdem tazminatını hiçbir şekilde almaya hak kazanamazlar.

İşçinin Kıdem Tazminatı - Dengehb com

İşçinin Kıdem Tazminatı

2022 Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? Hesaplama Robotu

Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı ile kendinizde otomatik olarak Kıdem Tazminatı hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

Hukuk İstanbul iletişim Bilgileri

Kıdem Tazminatına dair her türlü profesyonel destek danışmanlık için aşağıdaki iletişim bilgilerimizi kullanarak irtibatı sağlayabilirsiniz.

Mail[email protected]  WhatsApp. WhatsApp Hızlı iletişim Telefon. 0212 415 50 53

Açık Adres. Abdurrahman Nafiz Gürman Mah. General Ali Rıza Gürcan Cad. No:31 Metropol Center İş Merkezi Kat:1 D : 5 Merter / İSTANBUL

İletişim Sayfası.

https://dengehb.com/iletisim/

Telefonlarımızdan veya whatsApp ile iletişimi kurabilirsiniz. İletişim sayfamız yada mail ile ayrıca iletişime geçebilirsiniz.