Kıdem İhbar İşçi Tazminatı Hesaplaması

Kıdem ihbar işçi tazminatı hesaplaması yapmak isteyenler öncelikle işe başlama tarihi, işten ayrılma tarihi, brüt ücret ve aynı zamanda aylık yardımlar bilinmelidir ve hesaplama işlemi ona göre yapılmalıdır.

Aylık yardımlar kapsamında yemek ve yol ücretleri dâhildir. Kıdem tazminatı sayesinde işçi kendini güvende hisseder.

Çeşitli programlar vardır ve bu programlar sayesinde kısa zaman içerisinde kıdem tazminatını daha kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Brüt ücret bilindiği takdirde de kendiniz hesaplama işlemini yapabilirsiniz. 2022 senesi için kıdem tazminatının tavan miktarı 10.596 TL ‘ye yükselmiştir. Kişi ne kadar yüksek düzeyde para alır ise en tavan fiyat budur ve bu fiyattan hesaplama işlemi gerçekleştirilir. Bir kişi kıdem almak istiyorsa belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar yerine getirilmiyorsa işçi kıdem tazminatı almaya ne yazık ki hak kazanamaz. Eğer işçi; işten çıktığı ve çıkarıldığı işyerinde bir seneden az çalışmış ise bu parayı alamaz. Yani işçi en az 1 sene olmak kaydıyla aynı işyerinde çalışmış olması gerekmektedir.

Kıdem İhbar İşçi Tazminatı Hesaplaması

Kıdem İhbar İşçi Tazminatı Hesaplaması

Eğer işçi kendi rızası ile işten ayrıldıysa yine kıdem tazminatı alabilir mi?

1 sene (bir yıl) o işyerinde çalışmışsa ve belirli sebeplerden kaynaklı iş yerinden ayrılmak zorunda kalıyor ise o zaman kıdem tazminatı alabilir. Ancak işçi bir suç işlediyse ve işten çıkarıldıysa ancak o zaman kıdem tazminatı almaya hak kazanamaz.

Peki, hangi sebeplerden dolayı işten ayrılmak zorunda kalındığında kıdem tazminatı alınır? Eğer işçi askerlik, evlilik, emeklilik, iş kazası gibi durumlarda kıdem tazminatı hakkı doğabilir. Bunun için kişinin ilk olarak işveren ile anlaşması beklenir. Eğer işveren olumsuzluk  çıkarırsa bu durumda kıdem tazminatı ödemeyi istemeyebilir. Böyle durumda yapılması gereken yasal yollar ile kıdem tazminatı başvurusu bu durumda yapılır. Kıdem tazminatı almak için başvuru yaptığınızda kısa zaman içerisinde ise elbette alabilirsiniz. Çalışılan seneye ve aldığı maaşa göre de kıdem tazminatının miktarı farklı olmaktadır. Firmamız haklarınızı en iyi şekilde korur ve sizlerin mağdur olmasını önler. Sizde kıdem tazminatı konusunda detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin.

2022 Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? Hesaplama Robotu

Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı ile kendinizde otomatik olarak Kıdem Tazminatı hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

Hukuk İstanbul iletişim Bilgileri

Kıdem Tazminatına dair her türlü profesyonel destek danışmanlık için aşağıdaki iletişim bilgilerimizi kullanarak irtibatı sağlayabilirsiniz.

Mail[email protected]  WhatsApp. WhatsApp Hızlı iletişim Telefon. 0212 415 50 53

Açık Adres. Abdurrahman Nafiz Gürman Mah. General Ali Rıza Gürcan Cad. No:31 Metropol Center İş Merkezi Kat:1 D : 5 Merter / İSTANBUL

İletişim Sayfası.

https://dengehb.com/iletisim/

Telefonlarımızdan veya whatsApp ile iletişimi kurabilirsiniz. İletişim sayfamız yada mail ile ayrıca iletişime geçebilirsiniz.