Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır ile ilgili yapılacak işlem hesaplamasında çalışan işçinin çalıştığı süre (yıl olarak) sayısı ve aldığı son maaşın brütüyle çarpılır. Brüt hesaplama yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlardan bazılarına örnek verelim.

Yol yemek veya işçiye yapılan maaşı dışındaki diğer ödemeler de dikkat almanız gerekir. Unutmayın hesaplama işlemine dahil edilecek biçimde bunları  göz önüne alarak yapılmasıdır.
İhbar veya tazminatı hesaplama esnasında belirtilen yılın dışında arta kalan günler var olması durumda günlük brüt ücret ile çarpılarak hesaplama işlemi tamamlanır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır

İhbar Kıdem veya İşçi Nasıl Hesaplanır sorusuna bir örnek açıklama ile yapacak olursak aşağıdaki bilgilere bakabilirsiniz.

İşçiye ödenecek olan kıdem tazminatı her geçen bir yıl için en az 30 günlük brüt ücrettir. Burada dikkat etmeniz gereken çok önemli detay bilgi ise; brüt yani giydirilmiş ücrete göre Kıdem Tazminatı hesaplaması olmalı.
Örneğimize bakacak olursak

Çalıştığı süre 10 yıl olsun. Aylık Maaş ise 6.000 TL tutarında olsun. Aşağıda belirttiğimiz hesaplamayı yıl bazında ay bazında veya gün bazında hesaplama örneği verilmiştir.

10 Yıl x 6.000TL = 60.000TL.
8Ay x 6.000/12 = 4.000 TL.
10 Gün x 6.000/365 = 164 TL.
Toplam Hak Edilen Kıdem Tazminatı =60.000 TL + 4.000 TL + 164 TL = 64.164 TL.

Otomatik Kıdem Tazminatı Hesaplama Yöntemi Yöntemleri

Verilen bağlantıdan otomatik olarak kıdem tazminatı hesaplama işlemi yapabilir veya kendiniz de yapabilirsiniz.

Kıdem İhbar ve İşçi Tazminatı Nasıl Hesaplanır ile ilgili sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Profesyonel danışmanlık hizmeti için iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman hukuk kadromuz sizlere daha iyi bilgiler verecektir.

https://dengehb.com/iletisim

Kıdem Tazminatı Hakkında Konularımız Makalelerimiz

Aşağıda vermiş olduğumuz link bağlantı adresine tıklayarak konuyla ilgili okuyabileceğiniz makale başlıklarına göz atabilirsiniz veya diğer hukuk ile ilgili eğitici konularımızı ücretsiz okuyabilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Nasıl Yapılır ile ilgili bu makalemizde daha detaylı Kıdem tazminatı ile ilgili olarak açtığımız bütün konulara ulaşmak için yukarıdaki bağlantıyı ziyaret etmeniz yeterlidir.

Bu makalemizde
Kıdem tazminatı veya işçi ihbar tazminatı nasıl hesaplanır örneğini verdik. Konudaki örneğimizde kaç yıl veya ne kadar süre çalıştı iseniz  kısmına dikkat edin. Yıllara göre tazminat hakkınız ne kadardır bilgisini bir örnek hesaplama ile anlatmaya çalıştık. Hesaplama için iletişime geçebilirsiniz veya arayabilirsiniz.
2022 kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? Veya 3 yıllık kıdem tazminatı ne kadardı? Yada 10 yıllık kıdem tazminatı ne kadardır? Gibi bütün soruların cevabını konuda belirttiğimiz otomatik robot hesaplama aracı linki ile veya kendinizde hesaplamayı yapabilirsiniz.