Kıdem Tazminatı Ne Kadardır Denge Hukuk

2022 yılında yeni zamlar ile birlikte Kıdem Tazminatında da değişiklikler oldu. Zamlardaki artışların Kıdem Tazminatına etkisi nasıldır? Kıdem Tazminatı yeni yılda ne kadar olmuştur? sorularına cevap verelim konumuzda.

2022 Kıdem Tazminatı Ne Kadar

Geçtiğimiz günlerde asgari ücrete yapılan zammın ardından kıdem tazminatının ne kadar olduğunu da açıklandı. Geçtiğimiz sene yani 2021 senesinde kıdem tazminatı 8651,62 liraydı. 2022 senesinin gelmesi ile beraber asgari ücrete bağlı olarak değişiklik meydana geldi. Şu anda kıdem tazminatı 2025 senesi için 10596 TL oldu

Kıdem Tazminatı Nedir

Kıdem tazminatı işverenin işçiliği haklı veya haksız sebebe bağlı olarak işten çıkarması durumunda işçinin güvencesini sağlayan bir uygulamadır. İşçinin Kıdem tazminat hakkının alınabilmesi için kişinin belirli şartlara uyması gerekmektedir. Peki, her işten çıkan kıdem tazminatı alabilir mi? Her işten ayrılan kıdem tazminatı alamaz. Özellikle kişi kendi isteğine bağlı olarak işten çıkıyor ise kıdem tazminatı almaya hak kazanamaz. Aynı zamanda kıdem tazminatı almak isteyen bir kişinin aynı işyerinde En az 1 sene çalışmış olması gerekmektedir. Bu şartlara uyum sağlayan kişiler ise kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Kıdem tazminatı işçinin mağdur olmasını önler ve işçinin güvence altında kalmasına yardımcı olur.

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir

Bir iş yerinde çalışan bir işçi işten çıktıktan sonra kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Fakat kıdem tazminatını almak için belirli şartlar bulunmaktadır. Peki, kimler kıdem tazminatı alabilir;

  • İşveren çalışanı isteği olmadan işten çıkarır ise ( İşçi kendi isteği doğrultusunda işten çıkar ise kıdem tazminatı almaya hak kazanamaz)
  • İşçinin kıdem tazminatı almaya hak kazanması için mutlaka aynı işyerinde en az 1 sene çalışma sağlaması gerekmektedir
  • Kadınlar evlilik erkekler ise askerlik sebebiyle işten ayrılırlarsa kıdem tazminatı alınabilmektedir
  • İşçi emeklilik zamanı geldiğinde ve aynı zamanda emekli olduğunda kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır

Kıdem İşçi Tazminatı Taban Ve Tavan Ücretleri

2022 Yılında Kıdem tazminatının taban ve tavan fiyatları açıklandı. İşte taban ve tavan ücretleri şu şekildedir

  • Kıdem tazminatı kapsamında işçilere verilecek olan senelik tavan ücreti 10596,741 . Bir personel sözleşmeli memur olarak çalışması durumda kıdem tazminatı  tavan ücreti 12587,39 TL’dir.

  • Sözleşmeli işçi olarak çalışılıyor ise kıdem tazminatı  tavan ücreti 11220 1,37 TL

Kıdem Tazminatı hesaplamak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Hakkında Makaleler

https://dengehb.com/category/kidem-tazminati/

Denge Hukuk Bürosu İletişim Bilgileri

İstanbul Hukuk veya İstanbul Avukatlık firması ile iletişime geçmek için aşağıdaki bağlantıları kullanın ya da direk arama yapınız.

Mail. [email protected]

WhatsApp. WhatsApp Hızlı iletişim Tıkla

Telefon. 0212 415 50 53

Açık Adres. Abdurrahman Nafiz Gürman Mah. General Ali Rıza Gürcan Cad. No:31 Metropol Center İş Merkezi Kat:1 D : 5 Merter / İSTANBUL

İletişim Sayfası. https://dengehb.com/iletisim/

Kıdem Tazminatı ile ilgili makaleleri okumak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.