Ne Zaman Tahakkuk Eder?

Kıdem tazminatı yararlanma hakkı, çalışanların 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde işinden çıkarılması ile birlikte tahakkuk eder.

İşveren, işine son verdiği işçiye, çalıştığı her bir yıl için belli bir miktar ücret ödemekle yükümlü olur. Buna kıdem tazminatı denir. İşçi, çalıştığı yerden istifa ederek ayrılmışsa, belli sebepler dâhilinde yine kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Özetle kıdem tazminatı, işveren ile işçi arasındaki iş akdinin son bulmasından doğan bir haktır. Çalışanın, işverene bağlılığı karşılığında yapılması gereken bir ödeme olup, ‘yıpranma tazminatı’ olarak da tanımlanabilir.

Kıdem Tazminatı Yararlanma Hakkı - Kıdem Tazminatı Başvurusu - Denge Hukuk Bürosu - Denge hb com

Kıdem Tazminatı Yararlanma Hakkı – Kıdem Tazminatı Başvurusu

Kıdem Tazminatı Şartları

İşçinin en az 1 yıl çalışmış olması
İşveren-işçi arasında gerçekleştirilen bir iş sözleşmesinin bulunması
Sözleşmenin, kıdem tazminatını gerektirecek şekilde sona ermesi

Görüldüğü gibi kıdem tazminatı yararlanma hakkı işveren tarafından yapılan bir lütuf, bağış veya hediye değil; bilakis yerine getirmesi gereken bir zorunluluktur. Başka bir ifadeyle, işçiye olan vefâ borcudur.

Kıdem Tazminatı Yararlanma Hakkı - Kıdem Tazminatı Şartları - Denge Hukuk Bürosu - Denge hb com

Kıdem Tazminatı Şartları

Dolayısıyla bu hakkınızı asla yerde bırakmamalı, yıllar boyu orada harcadığınız zamanın ve emeğin mukabili olarak kıdem tazminatınızı tahsil etmelisiniz. Ayrıca kıdem tazminatı geciktirilmiş ise, işveren bu tazminata ek olarak faiz ödemekle de mükellef tutulacaktır.
Bu haklarınıza hiçbir zorluk yaşamadan, kafa karıştırıcı terimlerle ve yıpratıcı süreçlerle uğraşmadan kavuşmak için Denge Hukuk Bürosu bünyesindeki iş hukuku avukatlarından yardım alabilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Yararlanma Hakkı - Denge Hukuk Bürosu - Denge hb com

Meslekî kariyerleri boyunca her türlü iş davasıyla karşılaşmış olan avukatlarımız, kıdem tazminatı ve diğer işçi alacakları konusunda zengin bilgi birikimine sahiptir. Sayısız kıdem tazminatı davasını başarıyla sonuçlandırmış olan avukatlarımız, alın terinizin karşılığı olan bu parayı kolayca elde etmenizi sağlayacaktır.

Kıdem Tazminatı Yararlanma Hakları Avukatları

Yasalar size kıdem tazminatı ve gecikme faizi gibi bir hak tanımışken, bunu elinizin tersiyle itmek istemezsiniz. Böyle bir fırsatı kaybetmemek için profesyonel bir avukat ile çalışmanız şarttır. Ancak işinin ehli olmayan bir avukata denk gelirseniz kıdem tazminatı almak şöyle dursun, gereksiz masraflarla paranızdan olursunuz. Üstelik boşuna kaybettiğiniz vakit ve yaşadığınız stres de yanınıza kâr kalır. Bu tarz olumsuzluklarla karşılaşmak istemiyorsanız, Denge Hukuk Bürosu’nu tercih etmelisiniz. Çünkü bünyemizdeki iş hukuku avukatları kendi alanlarında uzmanlardan oluşmaktadır.  Sadece bir defa yararlanabileceğiniz kıdem tazminatı imkânından mahrum kalmak, yoğun emeklerinizin karşılığını işinize son verenlere hibe etmek istemiyorsanız hemen Denge Hukuk Bürosu’yla iletişime geçebilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Yararlanma Hakkı - Kıdem Tazminatı - Denge Hukuk Bürosu - Denge hb com

Kıdem Tazminatı Yararlanma Hakkı – Kıdem Tazminatı

Sahip olduğunuz kıdem tazminatı yararlanma hakkı için –deyim yerindeyse- kimsenin peşinden koşmanıza, en doğal hakkınızı alabilmek adına uzun, yorucu süreçlerle yıpranmanıza gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey Denge Hukuk Bürosu’na güvenmekten ibarettir.

 

Konuyla ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.