Kıdem Tazminatı ve Diğer Tüm İşçilik Hesaplamaları

Kıdem tazminatı tutarı  ve diğer tüm işçilik hesaplamaları, çalışanın her çalışma yılı için 30 günlük brüt maaş tutarıdır. 30 günlük ödeme; çalışanın aldığı düzenli ücret ve diğer menfaatlerden oluşur. Hesaplamayı merak ediyorsanız öncelikle yapılması gereken, çalışılan yıl sayısını son brüt maaş ile çarpmaktır.

Kıdem Tazminatı ve Diğer Tüm İşçilik Hesaplamaları - Kıdem Tazminatı Formülü -Dengehb com

Kıdem Tazminatı ve Diğer Tüm İşçilik Hesaplamaları – Kıdem Tazminatı Formülü

Çarpma işleminde kesirli yıllar da dikkate alınmalıdır. Yani kalan aylar günlere çevrilir ve günlük maaşı almak için son brüt maaş 365’e bölünür.

Bu şekilde günlere çevrilen çalışma saatleri ile çarpılır. Hesaplanan tüm sayılar birbirine eklenir. Hesaplanan muafiyet tavanı yıllık tutarı aşmıyorsa (01.01.2023 – 06.30.2023 döneminde işten çıkarma tavanı 19.982,83 TL’dir), tutardan sadece damga vergisi kesilir. Azami tutarı aşarsa ve işveren aşımı ödemek isterse gelir vergisi de kesilir. Bu sayede Denge HB ile hesaplama yapabilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Nasıl Kazanılır?

Kanunen bir çalışanın kıdem tazminatı kazanabilmesi için aranan en önemli şart; işçinin iş kanununa göre işçi sayılması ve aynı işverenin işyerinde en az bir yıldır çalışıyor olmasıdır. İşçi işyerinde bir yıldan az çalışmışsa tazminat alması mümkün değildir. Kıdem tazminatı ve diğer tüm işçilik hesaplamaları için formdaki bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız yeterlidir. Bu sayede istediğiniz hesaplamayı yaparak kendi kıdem tazminatınızı hesaplamanıza yardımcı olur. Birçok kişinin kafasını karıştıran kıdem tazminatı hesaplamaları ile ilgili bilgi almak için Denge Hukuk Bürosunu arayabilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Nasıl Kazanılır - Kıdem Tazminatı İstanbul - Dengehb com

Kıdem Tazminatı Nasıl Kazanılır – Kıdem Tazminatı İstanbul

Kıdem Tazminatı Hesaplarken Nelere Dikkat Edilir?

Teknik destek almadan hesaplama yapmanız doğru sonucu çıkarmayabilir. Bu sebeple destek alarak hesaplamanız her zaman sonucun doğru çıkması açısından önemlidir. Bilgileri başvuru formunda tam girerek hazırlamanızı öneririz. Bu sayede merak ettiğiniz sonucu tam verecektir. Kıdem tazminatı hesaplarken dikkat edilmesi gereken en önemli konu kişinin son brüt maaşı dikkate alınır.

Kıdem tazminatının hesaplanmasında kullanılan elbise maaşı/mesleki maaşının bir sınırı vardır. Her yıl ve belirli mevsimlerde değişen bu azami tutarın üzerinde bir tutar çalışma hayatı için esas alınamaz. Yani kıdem tazminatı tavandan yüksek olanların brüt maaşı kıdem tavanının üzerinde hesaplanmalıdır. Kıdem tazminatı ve diğer tüm işçilik hesaplamaları için profesyonel destek her zaman doğru sonuç almanızı sağlayacaktır.

Kıdem Tazminatı Hesaplarken Nelere Dikkat Edilir – Kıdem Tazminatı Hakları

Denge Hukuk Bürosu İletişim

Kıdem Tazminatı Tutarı ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız büromuzda konunun uzmanlarıyla görüşebilirsiniz. İletişim numaralarımızdan bize ulaşıp teknik destek alabilirsiniz.