Kıdem Tazminatı Ödemesi

Kıdem tazminatı hesaplama formülü 2023 senesinde yeni brüt fiyatları ile yapılmalıdır. Denge HB sayesinde daha hızlı ve güvenilir hesaplama için iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Her detayı atlamadan hatasız bir hesaplama için belirttiğimiz formül ile hesaplamanız zaman kazanmanızı sağlar.

Tel: 0212 415 50 53

Bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için en az 1 sene çalışması gerekmektedir. Aksi halde kıdem tazminatının hesaplaması yapılamaz. Bir çalışan, şirkette uzun yıllar çalışmış ise şirketin gelişim sürecini önemli ölçüde etkilemiştir.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Formülü - Kıdem Tazminatı 2023 - Dengehb com

Kıdem Tazminatı Hesaplama Formülü – Kıdem Tazminatı 2023 – Denge HB

Yıllarca çalıştıktan sonra maaşını alana kadar çalışmaya devam eder. Ancak bir gün iş sözleşmesi feshedildiğinde, çalışanın karşılığında almış olduğu kıdem tazminatı iş yerine belirtilen sürede verdiği emek karşılığında aldığı bir paradır.

Kıdem tazminatı, çeşitli nedenlerle işten çıkarılan bir çalışanın çalışmasının ve yılların birikiminin karşılığı olarak yapılan ve çalışma saatlerini bir nebze olsun kolaylaştıran bir ödemedir.

Kıdem Tazminatının Ödeme Süresi Nedir?

Kıdem tazminatı işten çıkarılma anında derhal ödenmelidir. Ancak toplu sözleşmelerle makul bir süre belirlenebilir. Bu durumda ilgili tazminatın en geç ilgili süre sonunda ödenmesi gerekir.

Adres: Abdurrahman Nafiz Gürman Mah. General Ali Rıza Gürcan Cad. No:31
Metropol Center İş Merkezi Kat:1 D:5 Merter / İSTANBUL

Aksi halde çalışan gecikme nedeniyle ödenmeyen süre için depozitoya uygulanan en yüksek oranda faiz almaya hak kazanır. Çalışan bu hakkını dava açarak elde edebilir. Kıdem tazminatı için zamanaşımı süresi 5 (beş) yıldır. Kıdem tazminatı hesaplama formülü ise en kolayı işçinin çalıştığı sene ile en son aldığı brüt maaş çarpılır. Bu sayede sonuç almanız gereken kıdem tazminatını gösterir.

Kıdem Tazminatının Ödeme Süresi Nedir - Aylık - Yıllık Dengehb com

Kıdem Tazminatının Ödeme Süresi Nedir – Aylık – Yıllık Denge HB

Kıdem Tazminatı Brüt mü Net mi?

Hesaplaması yapılan kıdem tazminatının brüt mü yoksa net olarak mı hesaplanacağı ise kafanızı karıştırabilir. Öncelikle İhbar tazminatı ihbar süresine göre verilmektedir. Gelir vergisi ile damga vergisi düşülerek hesaplanan tazminat, net ücrete düşülerek verilir. Bu sayede brüt mü veya net mi diye merak edenler için de bilinmesi gereken hesaplama yöntemidir.

Kıdem Tazminatı Brüt mü Net mi - Denge HB - Dengehb com

Kıdem Tazminatı Brüt mü Net mi – Denge HB – Denge HB

Ayrıca kıdem tazminatına dahil olanlar prim, yakacak yardımı, kira, aydınlatma, servis, yemek yardımı ve birçok ödeme de mevcuttur. Bir işçinin kapsamlı bir ödeme alabilmesi için çalıştığı yıl ne kadar önemliyse brüt aldığı en son ki ücreti de hesaplamada önemli bir yer tutar. Kıdem tazminatı hesaplama formülü ise belirttiğimiz gibi hem kolay hem de sonuca anında ulaştırtmaktadır. Güvenilir hesaplama için iletişime geçebilir ve hesaplamada yardım alabilirsiniz.

Denge HB İletişim

Denge Hukuk Bürosu uzmanlarından teknik detay almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.